Audycje
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Inflacja a kredyt hipoteczny w 2023 roku. Czy warto wziąć kredyt?

5 cze · 12:31
Inflacja a kredyt hipoteczny w 2023 roku. Czy warto wziąć kredyt?

Jednym z najczęściej podejmowanych przez kredytobiorców tematów w zakresie spłaty zobowiązań bankowych jest inflacja a kredyt hipoteczny 2023. Czy stopy procentowe, które utrzymują się na rekordowym poziomie, wreszcie spadną? Czy osoby, które chcą zaciągnąć kredyt na mieszkanie, mogą liczyć na lepsze warunki współpracy z instytucją bankową? Co prognozują eksperci rynku finansowego, uwzględniając wciąż rosnącą inflację? Kompendium wiedzy na ten temat znajdziesz poniżej.

Inflacja w Polsce 2023

Niestety, dla osób, które szukają informacji na temat obecnej inflacji w Polsce, nie mamy zbyt dobrych wieści. Ostatnie dane wskazują, że inflacja w Polsce wynosi 16,2%, a ceny produktów i usług wzrosły średnio o kolejne 1,1%. Dla portfela przeciętnego Kowalskiego jest to bardzo odczuwalne.

Czy obecna sytuacja jest zagrożeniem dla klientów banków i tych, którzy zamierzają wziąć kredyt hipoteczny w 2023 roku? Specjaliści potwierdzają, że prognozy są obiecujące i przychylne, a szczyt inflacyjny podobno jest już za nami. Teraz trzeba tylko czekać na spadek stóp procentowych, aby kredytobiorcy mogli uzyskać lepsze warunki współpracy z bankami.

Jak inflacja wpływa na kredyt hipoteczny?

Okazuje się, że inflacja ma ogromny wpływ na kredyt hipoteczny, nie tylko patrząc na sytuację kredytobiorców, którzy już spłacają miesięczne raty, ale również na tych, którzy dopiero planują rozpocząć współpracę z instytucją bankową w celu nabycia własnego mieszkania. Jak dokładnie inflacja wpływa na zobowiązania kredytowe? Oto najważniejsze czynniki, jakie warto wziąć pod uwagę, analizując problem hiperinflacja a kredyt hipoteczny:

  • wzrost stóp procentowych, przez co miesięczne raty kredytów hipotecznych zwiększyły się nawet o 100%,
  • niższa zdolność kredytowa. Ponieważ kredyty są droższe, a najchętniej zaciągane są dzisiaj zobowiązania ze stałym oprocentowaniem, potencjalni kredytobiorcy muszą spełnić więcej warunków, jakie stawiają banki. Przede wszystkim muszą zarabiać więcej, ponieważ miesięczne raty są wyższe,
  • droższe nieruchomości. To fakt, inflacja mocno wpłynęła nie tylko na ceny produktów spożywczych, ale również ceny nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Szacuje się, że cena mieszkania jest dzisiaj o nawet 15% większa, niż jeszcze rok temu,
  • mniejszy wkład własny. Skoro nieruchomości są droższe, to przygotowany wkład własny ma tak naprawdę mniejsza wartość. Zdarza się, że wartość oszczędności nie wystarcza dzisiaj, aby pokryć wymagany wkład własny w wysokości co najmniej 20%.

Jeśli chcesz sprawdzić, jaką ratę kredytu zapłacisz, wpisz w wyszukiwarkę hasło typu „rata kredytu a inflacja kalkulator”. To narzędzie oszacuje wartość miesięcznych płatności, uwzględniając wysokość kredytu i liczbę rat lub skorzystaj z kalkulatora pod adresem: https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

Pamiętaj, że niezbyt korzystne warunki obecnych kredytów hipotecznych nie powinny wpływać na Twoją decyzję w zakresie podjęcia współpracy z bankiem. Eksperci przyznają, że lepiej dzisiaj zaciągnąć kredyt hipoteczny, niż czekać na pogorszenie warunków, jakie stawia bank albo na jeszcze większy wzrost cen nieruchomości.

Jak zmieniła się oferta kredytów hipotecznych w wyniku rosnącej inflacji?

Wysoka inflacja a kredyt hipoteczny, to zagadnienie, które niejednemu kredytobiorcy rzeczywiście spędza sen z powiek. Dobrą informacją jest jednak to, że najgorsze za nami. Stopy procentowe nie idą w górę, fachowcy potwierdzają też, że szczyt inflacyjny mamy już za sobą. Teraz może być już tylko lepiej. Kredytobiorcy oczekują, aby w najbliższym czasie obniżono stopy procentowe, które wpływają na wysokość miesięcznych rat. Osoby, które chcą zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, liczą na lepsze warunki ze strony banków, na przykład w zakresie wystarczającej zdolności kredytowej i wysokości generowanych zarobków, aby móc być w pełni wiarygodnym i wypłacalnym klientem.

Wiadomo na pewno, że warunki kredytowe uległy niekorzystnej zmianie, ale nie oznacza to, że kredyty hipoteczne cieszą się mniejszym zainteresowaniem. Wręcz przeciwnie, Polacy chętnie kupują mieszkania i budują domy, zanim ceny na rynku nieruchomości znowu poszybują w górę.

Czy w czasie wysokiej inflacji warto wziąć kredyt hipoteczny?

Patrząc na zagadnienie typu kredyt hipoteczny a inflacja, trzeba przyznać, że rzeczywiście obecnie kredyt na mieszkanie zaciąga się nieco trudniej. Nie oznacza to jednak, że instytucje bankowe nie udzielają takich zobowiązań. Warunkiem, który przede wszystkim uległ zmianie, jest wysokość zarobków. Dzisiaj przyszły klient banku musi po prostu zarabiać więcej, aby móc uzyskać decyzję pozytywną.

Osoby, które borykają się z problemem zbyt niskiej zdolności kredytowej, mogą ją poprawić. Wyjściem z sytuacji jest zaciągnięcie kredytu ze współkredytobiorcą, spłata innych zobowiązań czy podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej.

Inflacja a kredyt hipoteczny w 2023. Prognozy na najbliższe miesiące

Interesuje Cię temat typu inflacja w Polsce a kredyt hipoteczny? Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny i wykazujesz odpowiednią zdolność kredytową, nie zwlekaj dłużej. Prognozy dotyczące inflacji są optymistyczne, szczyt inflacji jest już za nami. Eksperci do spraw kredytów przyznają, że nie przewidują dalszych wzrostów stóp procentowych, które wpływają na wartości miesięcznych rat. Co więcej, trudno przewidzieć, jaka sytuacja na rynku nieruchomości oraz bankowym będzie miała miejsce w najbliższych miesiącach.

Jeśli analizujesz temat inflacja a kredyt hipoteczny, forum internetowe może być dla Ciebie prawdziwą skarbnicą wiedzy. Dowiesz się, że osoby, które chcą kupić nieruchomość, nie wstrzymują decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego właśnie teraz. Przewiduje się, że ceny nieruchomości mogą jeszcze bardziej wzrosnąć, przez co zakup mieszkania czy budowa domu stanie się nieopłacalne. Lepiej nie odkładać takich planów na później i rozpocząć współpracę z instytucją bankową teraz, kiedy sytuacja jest w miarę stabilna, a inflacja ma spadać.

5 czerwca ·  12:31

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez